האם אפשר להתפלל שיוולד בן זכר? האם כדאי לבדוק את מין העובר?

שאלה:

שלום וברכה אל מו"ר עט"ר רבי יצחק שליט"א.
ראשית רציתי להביע את געגועי אל מע"כ, אנו מחכים בכליון עינים שתוכלו לבוא לחזק את קהילתנו הקדושה, גם הילדים שלי כל הזמן שואלים מתי הצדיק יבוא, אנו מקווים להשם יתברך שממש בקרוב נזכה בעזרת השם.

שנית רציתי לבשר בשורה טובה, שזוגתי נפקדה בחסדו יתברך, ורציתי אם אפשר שהצדיק ירשום לנו הנהגות קדושות לעשות בימי העיבור. וכן האם מותר להתפלל שיוולד דווקא בן זכר? והאם כדאי לעשות את הבדיקות לגלות האם זה זכר או נקבה? יישר כח על התשובות והמכתבים הנפלאים.

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום א' לסדר במדבר כ"ג אייר תש"פ.

החיים והשלום וכל טוב סלה לקראת ידידי … נרו יאיר ויזרח.

לנכון קיבלתי מכתבך ושמחתי מאד לשמוע הבשורה טובה, יעזור הקדוש ברוך הוא שאשתך תעבור את ההריון בקלות ובבריאות איתנה ותוליד בשעה טובה ומוצלחת וולד בריא ושלם.

בימי העיבור ראוי לבעל ואשה להרבות מאד בתפילה ובתחנונים שהכל יעבור לשלום, והוולד יהיה בריא ושלם בכל רמ"ח איבריו ושס"ה גידיו, כי ימי העיבור הם ימים שדורשים הרבה תפילות, עיין היטב בספר "שיחות מוהרא"ש" חלק ב' אות "עיבור" מזה, ולכן ראוי להרבות אז בתפילה בכל יום ויום בלי יוצא מן הכלל, ודבר זה מרומז בדברי המגיד בליל פסח (בפיוט "אחד מי יודע") תשעה מי יודע? תשעה אני יודע, תשעה ירחי לידה וכו',  ולכאורה צריך הסבר, מה זה תשעה ירחי "לידה", הלא הלידה היא אחר תשעה ירחים, והיה יותר מתאים לומר תשעה ירחי הריון? ועוד, מה זה החידוש של תשעה ירחי לידה המיוחד לנשמות ישראל, הלא זה טבע של כל העולם כולו, ומה מלמד אותנו המגיד בזה? אבל התשובה היא, שאצל נשמות ישראל כל התשעה ירחי לידה הם המשך אחת של תפילות ובקשות אל השם יתברך שהכל יעבור לשלום ובבריאות איתנה, ושהלידה תהיה תקינה ובשעה טובה ומוצלחת, נמצא שזה "תשעה ירחי לידה" ממש, כי בכל יום מתפללים על הלידה הזאת, וזוהי המעלה של נשמות ישראל לבד, שאינם תולין שום דבר בטבע מקרה ומזל, רק מרבים בתפילות ובתחנונים, ויודעים שהכל תלוי בידו יתברך לבד, ושמחים בישועתו יתברך ומכירים לו טובה על כל החסד חנם שעושה עמנו.

ומובא מצדיקים, שמסוגל מפעם לפעם בימי העיבור, כגון בימים שאומרים "סליחות", כמו בעשרה בטבת ובתענית אסתר ובשבעה עשר בתמוז וכיוצא בהם, לומר הסליחה המודפס בסידורים "סליחה לתחלואי ילדים רחמנא ליצלן" (ומקורה בסליחות למנחה של יום הכיפורים), כי שמה מתפללים על בריאות ילדים עוד מימי עיבורם, ומזכירים הזכות של הצדיקים ואבות העולם שיגן על הוולד ועל הילדים, ואף על פי שבהרבה מקומות מדלגים על הסליחה הזה, אבל ראוי לבעל נפש, ובפרט בימי העיבור, לומר אותה בכוונה  רצויה, ובוודאי הזכות יגן עליו להוושע בכל ענין.

אודות תפילות ובקשות לבן זכר, בוודאי מותר להתפלל על זה, ובפרט בארבעים יום הראשונים, וכפי שמבואר בגמרא (ברכות ס ע"א) שאז מסוגל להתפלל על זה ביותר, מה שאין כן אחר כך, כך מבואר בש"ס בבלי, אבל בירושלמי (ברכות סו ע"ב), וכן במדרש (בראשית רבה פרשה ע"ב סי' ו') מבואר בפירוש, שאפשר להתפלל על זה עד שיושבת על המשבר ממש, עיין שם, כי תפילה תמיד מועיל, אבל כל זה רק בדרך רחמים ותחנונים, ולא בדרך עיקש ודחיקת השעה חס ושלום, שמוכרח להיות כך וכו', כי על תפילות בדרך של דחיקת השעה אמרו חכמינו הקדושים (ברכות לב ע"ב), המעין בתפילתו בא לידי כאב לב, העיקר להתפלל על וולד בריא ושלם, אם בן, בן, ואם בת, בת, ואז ישמח מאד עם המתנה היקרה שהקדוש ברוך הוא נותן , ויזכה  לראות דורות ישרים מבורכים.

לגבי בדיקה לדעת מקודם אם זה בן או בת, למה צריכין להיות יותר חכם מחכמינו הקדושים? חכמינו הקדושים אומרים (בראשית רבה פרשה ס"ה סי' י"ב) שאחד מן הדברים המכוסים מבני אדם, הוא מה בעיבורה של אשה, ואם כן זה סימן שאין דבר זה צריך להתגלת מקודם, ואף על פי שיש היום מכשירים כאלו שיכולים לברר וכו', אבל לא פעם אחת ולא פעמיים שטעו בבדיקותם, וגרמו כל מיני אכזבות וכו', ולכן יותר טוב לכתחילה לסמוך על אמונה ועל תפילה, ולשמוח עם כל מה שהקדוש ברוך הוא נותן, ואז יהיה תמיד שש ושמח עם מתנות ה', וכך היה דעתו של מוהרא"ש זי"ע, ולא היה ממליץ לעשות בדיקה זאת, והמון זוגות שאלו אותו על זה, ותמיד היה עונה להם, למה לכם לדעת עכשיו? העיקר תתפללו שיהיה וולד בריא ושלם, ותשמחו עם כל הטוב והחסד שהקדוש ברוך הוא נותן לכם, ואז תהיו הכי מאושרים.

תזכרו נא שדרכו של מוהרא"ש זי"ע היתה לזרז כל אשה מעוברת שתאמר בעת עיבורה בכל יום  "שמות הצדיקים", והיא סגולה ללידה קלה ובריאה ושיהיה הוולד צדיק גדול.

יעזור הקדוש ברוך הוא שתמיד נשמע ונתבשר בשורות טובות ומשמחות.

המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

עוד בנושא:

"שַׁעֲרֵי הַשָּׁמַיִם פְּתוּחִים" • מכתב מיוחד על סגולת היום הקדוש

בְּעֶזְרַת ה' יִתְבָּרַךְ, יוֹם ה' לְסֵדֶר תְּצַוֶּה י"ג אֲדָר תַּעֲנִית אֶסְתֵּר ה'תשפ"א. הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם וְכָל טוּב סֶלָה יַגִּיעוּ וְיִרְדְּפוּ אֶל כְּלָלִיּוּת אַנְשֵׁי שְׁלוֹמֵנוּ הַיְּקָרִים, אֲנָשִׁים

האם להתחסן נגד נגיף הקורונה?

שאלה: שלום וברכה למו"ר הרה"צ שליט"א,לאחרונה מצאו חיסון נגד ה"קורונה", וקופות החולים החלו לחסן את כולם, וגם לנו הוצע על ידי קופת החולים להתחסן. אציין

דילוג לתוכן