שמעתי שאינכם אומרים תחנון ביום הילולת רבי אלימלך מליז'ענסק, מדוע?

שאלה:

מאת אברהם:
לכבוד מוהרא"ש נ"י. שמעתי שאתם לא אומרים תחנון בכ"א באדר שהוא יום הילולת הרבי ר' אלימלך מליז'ענסק זי"ע. האם זה אמת, ולמה?

 

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר ויקהל פקודי כ"א אדר ה'תשע"ב

שלום וברכה אל אברהם נרו יאיר ויזרח

לנכון קבלתי את מכתבך.

זה אמת שאני לא אומר תחנון ביום ההילולא של הרבי אלימלך מליזענסק זי"ע, אף שאצל כל הצדיקים כן אני אומר.

כי דבר זה הוא נהוג אצל כל החסידים שבעולם לא לומר תחנון ביום הזה, וגם כלל אנשי שלומינו מערי פולניה לא אמרו תחנון, כי אי אפשר לתאר ולשער כלל גדולתו של הרבי אלימלך זי"ע, עד שרביז"ל הפליג מאד מאד במעלתו וכשהביאו לפניו את ספר "נועם אלימלך" מאד מאד נתפעל רביז"ל  מהספר, ואמר אף שהספר הוא גדול מאד ומלא מדריגות והשגות עם כל זאת הבעל מחבר הרבה יותר גבוה מספרו, ועוד אמר עליו שבחים גדולים.

ומקובל בין אנשי שלומינו ששמעו מרביז"ל שאחד מהשמונה זקנים המובאים בספר "סיפורי מעשיות" (מעשה י"ג מיום א') זה סובב על הרבי רבי אלימלך מליזענסק זי"ע.

בעולם החסידות הרבי רבי אלימלך זי"ע היה נקרא הרבי של כל הרביים, וכולם דברו ממנו בערגה ובגדולה עד מאד, עדי כך שאמרו שבספר "נועם אלימלך" אי אפשר להבין כלום רק בשבת, וכן מקובל בעולם החסידי שסגולה לאשה שהולכת להוליד, שמים תחת הכרית ספר "נועם אלימלך". וכן חולה שצריך לעבור ניתוח ל"ע שמים תחת הכרית שלו.

הרב הקדוש איש האלקי "הבעל התניא" זי"ע היה פעם באיזה מקום ושם היה איזה "רב" שהיה מונח תחת רגליו ספר הקדוש "נועם אלימלך" ואמר בלגלוג "מה אתם אומרים על הבעל מחבר הזה"? ענה הרב הקדוש "אפילו אם הייתם שמים את הבעל מחבר תחת רגליכם לא היה מגיב" [וידוע מה שהרב הקדוש "הבעל התניא" זי"ע סבל ממתנגדים וכו', עד שהיה רשע, מפורסם ל"רב" גדול, שמסר אותו, והכניסו אותו למאסר רחמנא ליצלן, ולבסוף נתגלה שזה "הרב" גדול היה שיכור ונואף. ולכן כשהיה פעם אצל "רב" כזה ורצה לדקור אותו במילים, ושאל בלגלוג מה אתם אומרים על הבעל מחבר הזה, כאומר בליצנות, ועל זה השיב לו מה שהשיב]. הכלל שאי אפשר לתאר את גדולתו של הרבי רבי אלימלך מליזענסק זי"ע.

כל הספר מדבר משתי נקודות, מגדולת מעלת הצדיק, וממעלת השפלות והביטול אליו יתברך, ועל קוטב זה מסתובב כל הספר. ולכן לא בחינם שספרו נתקבל כל כך בעולם החסידי, והיום הזה כ"א אדר מאד מקודש אצל כלל החסידים, ולכן לא אומרים תחנון.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילת ישראל ישמע בתפלתי שאני מבקש ומתפלל עליך.

 

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים
 

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עוד בנושא:

"אִישׁ פֶּלֶא וּבַעַל מוֹפֵת גָּדוֹל" – הילולת הרה"ק ר' ישעיה מקרעסטיר זי"ע • שיחות מוהרא"ש

רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע אֶפְשָׁר לִלְמֹד הֲמוֹן הֲלִיכוֹת וְהַנְהָגוֹת מִדְּמוּתוֹ הַמֻּשְׁלֶמֶת מוֹהֲרָא"שׁ ז"ל  רָגִיל לְסַפֵּר מִגֹּדֶל קְדֻשַּׁת הַצַּדִּיק הַקָּדוֹשׁ רַבִּי יְשַׁעְיָה מִקֶּערֶעסְטִיר זי"ע וּמֵעֲבוֹדַת הַצְּדָקָה וְהַחֶסֶד

דילוג לתוכן