כל הזמן הבית שלנו מלא מריבות בין ההורים, ובין ההורים לילדים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת רות:
שלום לכבוד מוהרא"ש שליט"א. ראשית תודה רבה רבה מעומק הלב על השו"ת הנפלא ועל כל מה שאתה עושה עבורנו. אין בפי מילים מספיקות כדי לתאר את גודל הערכתי אליך ותלותי בכתביך הנוראים ונפלאים, תודה. שהקדוש ברוך הוא ירפא אותך רפואה שלמה וימלא כל משאלות ליבך.
רציתי להתייעץ בנושא שמטריד אותנו כבר המון שנים. אני רואה שהרב מזכיר המון את גודל מעלת כיבוד הורים ושזה מראה ישירות על כיבוד הקדוש ברוך הוא. מאז שאני זוכרת את עצמי, הבית מלא ריבים וקללות וכבדות נוראה, בלאגן ואכזבה. כולם עם כולם. ההורים ביניהם, ההורים עם הילדים, הילדים בינם לבין עצמם… תוהו ובוהו. אני ממש מרחמת על ההורים שלי שהם מגיעים למצב כזה קשה, שהם עובדים וטורחים מלפנות בוקר ועד הלילה והכל בשבילנו ובסוף הם רבים ביניהם וגם איתנו והם עצובים נורא. בסוף היום אף אחד לא שמח. כל הצדדים כבויים בנפשם. אני יודעת ובטוחה שהם מוסרים את הנפש ולא דואגים לעצמם כלל ואין לי שום תלונות, חס וחלילה, פשוט כבר קשה לי לשאת ולשמוע את כל הנעשה בבית. גם פיזית כבר אין כוח (אני לא זוכרת את עצמי מתי היה לי כח…).
האם יש סיכוי או משהו שנוכל לעשות כדי לשפר את המצב? מה יכול לעזור להם ולנו? אני מרגישה שאנחנו משפחה טובה וברוך ה' יש להורים שלי ילדים טובים ונכדים חמודים, אבל אני מתפללת לה' שיראה לנו מה נוכל לעשות למען שהמצב ישתפר, כי כרגע הוא כבר בלתי נסבל! מאיפה אמצא כוחות לעזור בבית? לסדר קצת? לשמח את ההורים? ומה ישפר את ההרגשה בבית? אנא, עזור לי לראות אור ולצאת מהייאוש. בתודה מראש. באהבה רבה. כל טוב!

תשובה:

בעזה"י יום א' לסדר שופטים ב' דראש חודש אלול ה'תשע"ב

שלום רב אל רות תחי'

לנכון קבלתי את מכתבך.

תודה רבה מאד על התפלות ועל האיחולים לרפואתי.

רביז"ל אמר (שיחות הר"ן סימן ע"ז) כל העולם מלא מחלוקות. הן בין אומות העולם וכן בכל עיר ועיר. וכן בכל בית ובית בין השכנים, ובין כל אחד עם אשתו ובני ביתו ומשרתיו ובניו. ואין מי שישים על לבו התכלית שבכל יום ויום האדם מת כי היום שעבר לא יהיה עוד ובכל יום הוא מתקרב למיתה.

ודע שהכל אחד. שהמחלוקת שבפרטיות בין איש וביתו וכיוצא, הוא גם כן ממש המחלוקת שבין המלכים והאומות. כי כל אחד מאנשי ביתו הוא בחינת אומה מיוחדת והם מתגרין זה עם זה כמו שיש מלחמות בין האומות. וגם אפשר להכיר כל אחד מאיזה בחינה של אומה הוא כי ידוע מדות האומות, שזה כעסן ורוצח וכיוצא. וכמו כן יכולין למצוא בפרטיות בבני הבית. ואפילו אם אחד אינו רוצה לריב ורוצה לישב בהשקט ושלוה עם כל זה הוא מוכרח להיות גם כן בתוך המחלוקת והמלחמות. כמו שנמצא בין המלחמות שבין המלכים והאומות שנמצא לפעמים איזה אומה שרוצה לישב בשלוה ואין רוצה שום מלחמה, אדרבא היתה מרוצה להשתוות לחבירו כמה פעמים. עם כל זה חוטפין אותה גם כן על כרחה בתוך המלחמה שזה אומר שיהיה מצידו וזה להיפך עד שנלחמין עמו גם כן, כמו כן ממש נמצא בפרטיות במלחמות הבית, כי האדם בעצמו הוא עולם קטן ונכלל בו כל העולם ומלואו, מכל שכן האדם וביתו שנכללין בהם כל האומות ונלחמין ומתגרין זה בזה וכו', עיין שם.

ולכן את לא יכולה לעשות שום דבר, רק תשתדלי שמצדך לא יהיה שום מחלוקת ומריבות וצער ועגמת נפש לההורים, רק את תעשי להם נחת רוח גדולה וכו', ומה את יכולה לעשות כשכולם רבים וגורמים צער ויסורים ועגמת נפש לההורים וכו', את צריכה לעשות בדיוק ההיפך ממש, כי אין לתאר ואין לשער את גודל הזכות של מצות כיבוד אב ואם, עד כדי כך שאמרו חכמינו הקדושים (תנא דבי אליהו רבה פרשה כ"ו) כל העולם כולו של הקדוש ברוך הוא, ואין הקדוש ברוך הוא מבקש מהאדם רק שיכבד אב ואם; ואמרו (פסיקתא רבתי) חמורה שבחמורות כבד את אביך ואת אמיך; ואמרו (קידושין ל:) שלשה שותפין הן באדם, הקדוש ברוך הוא, ואביו ואמו, בזמן שאדם מכבד את אביו ואת אמו, אמר הקדוש ברוך הוא מעלה אני עליהם כאילו דרתי ביניהם וכבדוני; רואים מזה אם מכבדים אבא ואמא בזה מכבדים את הקדוש ברוך הוא.

הקדוש ברוך הוא השומע תפילות ישראל ישמע בתפילתי שאני מבקש ומתפלל בעדך תמיד שיהיה לך הצלחה מרובה ובכל אשר תפני תשכילי ותצליחי.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן