איך אדם יכול לדעת שהוא אוחז במדרגת הפרישות של 'עונת תלמידי חכמים'?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

שאלה:

מאת ישראל:
ידוע מה שכתוב בזוהר הקדוש ובשולחן ערוך שעונתם של תלמידי חכמים היא משבת לשבת, וכמובן שמדובר רק בתלמיד חכם אמיתי שכבר יצא מתאוותיו וכו'. איך אדם יכול לדעת שהוא כבר ראוי להתנהג כך? וכיצד ראוי לנהוג אם האדם כן ראוי לדרגה זו אך האישה אינה מסכימה לזה? אודה לכם את תבארו את העניין, תודה רבה.

תשובה:

בעזה"י יום ה' לסדר קדושים כ"ד ניסן ה'תשע"ד

שלום וברכה אל ישראל נ"י

לנכון קבלתי את מכתבך.

רביז"ל אמר (ליקוטי מוהר"ן חלק א' סימן י"א) יש זיווג של ששת ימי החול ויש זיווג של שבת, והמון העם אצלם הזיווג הוא בששת ימי החול וכו', פשוטו כמשמעו כדי להינצל מעבירות, ואדם לא צריך להיות חכם בעיניו וכו', כי מי שרוצה להיות פרוש וכו' לבסוף נעשה בעל עבירה גדול מאד וכו'.

מצות עונה זו מצות עשה מן התורה, וכן צריך מאד מאד לשמור לא להכשל בפגם הברית, ולכן לא צריכים להחמיר יותר ממה שכתוב בשולחן ערוך, ויכולים לקיים את המצוה בכל יום ויום, העיקר להינצל מעבירות חמורות וכו', ולא יחפש חומרות של הבל וכו' שזה יביא אותו אחר כך לחטאים גמורים רחמנא ליצלן, וכבר אמר מוהרנ"ת ז"ל, כתיב (קהלת ז') "אל תהי צדיק הרבה ואל תתחכם יותר למה תשומם: אל תרשע הרבה ואל תהי סכל למה תמות בלא עתך"; כשאדם רוצה להיות צדיק יותר מדי וזה לא הולך לו, אזי רחמנא ליצלן הוא נופל ונעשה רשע יותר מדי, ולכן אדם צריך ללכת בדרך הממוצע, ולא למתוח את החבל יותר מדי.

הקדוש ברוך הוא ינהיגנו בדרך האמת, ונזכה למוחין נקיים כדי להכיר את הקדוש ברוך הוא מכל פרט מפרטי הבריאה.

המאחל לך ברכה והצלחה מן השמים

שלח שאלה »

חזרה לשו"ת ברסלב »

[the-post-grid id="11065" title="שות ברסלב"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שיעורים נוספים

דילוג לתוכן