אנחנו אוכלים בשבת אצל הורי, והמריבות שיש שם פוגמות בשמחת השבת שלנו

שאלה:

לכבוד מורנו הרב שליט"א. אני מאד מאד מודה לכם על הכל ואין לי מילים להודות על כל מה שאתם עוזרים לנו בין ברוחניות ובין בגשמיות תודה רבה עצומה לכם,
רציתי להתייעץ אתכם על דבר שאני צריכה הרבה חיזוק, על פי רוב אנחנו אוכלים סעודות שבת אצל ההורים, זה כבר כמה שנים מאז שהתחתנו ברוך השם, אבל הדבר לא בא לנו קל בכלל, כי הרבה פעמים יש מחלוקות ומריבות וביקורת וכו', ובעלי ממש צדיק שאינו מגיב להם שום דבר, אבל זה גורם לי צער ועגמת נפש גדולה, והייתי כל כך רוצה להיות שמחה ועליזה בשבת אבל זה מפריע לי מאד, ואיני יודעת מה עלי לעשות, ואיך אוכל להתגבר על המצב הזה, אהיה מאד אסירת תודה אם תוכלו לעזור לנו בעצה טובה על הענין. הכותבת בהערכה והוקרה רבה.

תשובה:

בעזרת השם יתברך יום ג' לסדר ראה כ"א מנחם אב תש"פ.

שלום רב אל …. תחיה.

לנכון קיבלתי מכתבך.

אודות שאלתך על מצות כיבוד אב ואם וכו', תדעי שזו מצווה לא קלה בכלל, צדיקים אמרו שדבר זה מרומז בתוך דברי רש"י הקדוש (דברים ה טז) "אף" על כיבוד אב ואם "במרה" נצטוו , שהרבה פעמים מצווה זאת באה ממש במרירות גדולה רחמנא ליצלן, וצריכים לעצור "האף" ולהחזיק מעמד בכל הכוחות לא לענות ולא להגיב להם, ואני מאד מתפלא איך שאת ובעלך ממש מוסרים נפשכם על דבר זה, ואני יודע היטיב שזה לא דבר קל בכלל.

עם כל זה הייתי מייעץ לכם, שאם זה קורה תמיד כמעט בכל שבת כשאתם אוכלים אצל ההורים, אזי הגיע זמן שתעשו שבת בביתכם לבד, ואולי גם להזמין אחרים אצלכם, ויספיק לכם לבקר ההורים מפעם לפעם ולדבר אתם בטלפון בכל יום, אבל כשזה כבר מפריע לכם כל השבת וכו', אין מן הצורך לאכול שם בקביעות, ואת תמיד יכולה להתחמק בתירוץ, שקשה לבעלך מטעם כזה או כזה, והוא רוצה לנהל שולחן שבת לבד וכו', וכך הצלתם עצמכם מאי נעימות זאת, ותוכלו להתענג על נועם זיו השבת, ולא לבוא לידי מחלוקות ומריבות.

אבקשך מאד שתחזיקי מעמד, ותזכרי ש"לפום צערא אגרא", לפי הצער שסובלים לקיים מצות השם, כך מקבלים שכר, ורבנו ז"ל מסביר לנו (ליקוטי מוהר"ן חלק ' סי' ה') שהשכר הוא לא לאיזה זמן רחוק אחר הסתלקותו לחיי עולם הבא, אלא כאן בזה העולם, הקדוש ברוך הוא עוזר שזוכים להרגיש שהוא יתברך נמצא כאן בזה העולם והכל אלוקות גמור, ואין שכר ותענוג יותר גדול מזה, יעזור הקדוש ברוך הוא שתזכו לכל זה.

המאחל לך ברכה והצלחה בכל מעשה ידיך.

דילוג לתוכן